Headerbild

Många godsaker att se fram emot!!

2024-02-03 i Allmänt

Prenumerera via:

RSS

Här nedan presenteras många roligheter att se fram emot. Tänk redan nu på att bättra på konditionen med löpning och skidåkning! Torsdagarna i Tråbacken är utmärkta tillfällen för både träning och gemenskap!

Teori för vuxna (ca 13 år och uppåt) Måndagarna i februari med start 5/2. Tråbacken 18-20. Alla intresserade är välkomna. Tillsammans försöker vi utveckla oss!

Inomhus Vi har inte kommit åt några tider på måndagarna i sporthallarna. Nu har vi två roliga datum. Lördag 17 februari Domarhagen 12:30-15 och söndag 24 mars 9:30-12. Vi har stora hallen och båda småhallarna så det blir riktigt rolig och knepig inomhusorientering för alla.

Måndagar för Orienteringskursen, Fortsättarna, Vuxna och Skogsleken från 8 april.

Motionsorienteringar/Veckans bana Även i år samarbete mellan klubbarna i södra Dalarna. Vi återkommer med startdatum.

Helgtävlingar Vi vill uppmuntra våra ungdomar och så klart alla andra att komma ut och uppleva "riktiga" orienteringar. Därför blir det särskilda uppmuntringspriser till våra ungdomar som kommer att delas ut på måndagarna!

Klubb-/Tävlingsläger Leksand 27-28 april Det här blir en riktig höjdare för alla! Ungdomar, familjer ja alla! Sprint, inomhusorientering (i Tegera Arena) på lördag och Medeldistans på söndagen. Klubben står för boendet i stugor och för husbil/husvagn. Skriv redan nu intresseanmälan på fb!

Tävlingshelg Mora 25-26/5 Här återkommer vi med mera info längre fram

Adress

Avesta OK - Orientering Box 49 77421 Avesta

Kontakt

Tel: 0707865090 E-post: info.avestaok@gmail.com Swish: 123 196 15 31 Bankgiro: 5235-2424

Drivs med KlubbenOnline

Logga in