Bra fart på Halloweentorsdagen
2026-10-30 i Allmänt
Prenumerera på nyheter
Du prenumererar nu på nyheter från Avesta OK.
Vi har skickat ett bekräftelsemail till .
Prenumerera via:
RSSDrygt 30 barn gick gruppvis den lagom läskiga Halloweenbanan, illtjut blandades med pannlampssken från olika håll. I skogen runt Nybyberget var det nattorientering i slingor, 11 personer kom till start. Trots mörker var några också ute på Pumpajakten. Sammanfattningsvis en mycket lyckad kväll i Tråbacken och sompunkten över iet serverades gulaschsoppa vid fikat.

Maria ska ha en jätteeloge som fixade Halloweenbanan och vid sin sida var Hansi med och roddade. Aino hade grejat nattorienteringen och Erik kokade och serverade soppan.
Torsdag 5 november är det fixardag på fm. I samband med fikat kommer dragning ske av vinnarna i Pumpajakten, större chans om man är på plats. Fikavärd är Lena Liljefors och veckans städare då är Per Svensson.